BIGLUX
China BIGLUX Outdoor Solar Trailer is a good partner for lighting and monitoring projects in remote areas. BIGLUX was easy to move and install. We have completed a great project, a solar light tower(616 units) for the World Cup Qatar 2022 Stadium Parking Lot.
We must develop clean energy to power new industries, unbind us from oil, and preserve our planet.
Cleaners, for our benefit, so that happiness and peace in our lives make our planet a permanent young!

Product information
| Product Name | Mobile Solar Light Trailer |
|
Model Number |
BL2P-G9EHSSOP |
| Solar Panel | 2 * 450W,Mono |
| GEL Battery | 4 * 250Ah,DC12V,12000Wh |
| CCTV BOX | 1*CCTV mounting box with 2*white &blue strobe light |
| Spring Cable | 2*CAT6+2*2.5mm²+6*1.5mm² power cable |
| Controller | 50A MPPT,95% Efficiency |
| Charging Time | 4 Days for 80W |
| Running Time | 19.2 hours |


























