BIGLUX-24H-Mobile Solar Surveillance Trailer
Our Mobile Solar Trailer- Having a live security camera is like having your security team, only better. Our cameras don't blink, they don't take breaks, and they can alert you and the authorities in a heartbeat when an alarm is triggered. Whether you're securing a chain of retail stores or city property, BIGLUX has what you need to protect your people and your assets. Contact a security expert today to learn more about our custom security solutions.

Product information
| Product Name | Mobile Solar Trailer |
|
Model Number |
BL2P-G7MHS |
| System Voltage(V) | DC24V |
| Solar Panel | 2 * 600W, Mono |
| GEL Battery | 4 * 250Ah,DC12V,12000Wh |
| CCTV BOX | 1*CCTV mounting box with 2*white &blue strobe light |
| Spring Cable | 2*CAT6+2*2.5mm²+6*1.5mm² power cable |
| Controller | 50A MPPT,95% Efficiency |
| Charging Time | 6.9h |
| Running Time | 5 Days for 80W |




High Power Output
Reduced Environmental Impact
Diversification of Energy Sources



















