Features HiSTAR Off Grid Mobile Generator Portable 5 panels Security Trailer
1.Dual facial solar panel
Maximize solar radiation absorption, enhance power generation efficiency, and ensure continuous power supply in off-grid situations.
2.hot-dip galvanizing
Resistant to corrosion and rust, it extends the outdoor service life and reduces maintenance costs.
3.IP65 waterproof
Resisting the onslaught of heavy rain and sandstorms, ensuring the stable operation of equipment in complex outdoor environments.
4.Build-in cable management
Prevent violent damage, reduce the risk of equipment being stolen or maliciously damaged.


Advantages
1.Full power methods→ AC Charger: installed charger with plug and socket / Auto-Start Hybrid System with Pull-out Easy Operation Design and 3KW diesel genset / GEL battery: 19200Wh / 5*450W solar panels.
2.Emergency scene rapid deployment capability → 30-minute rapid deployment, suitable for disaster sites, providing lighting / communication / monitoring support
3. The height of the mast can be customized from 7 to 9 meters→It is operated electrically, which is effortless and made of hot-dip galvanized material for rust resistance and durability.
4.Low maintenance features suitable for rental scenarios → The equipment has no easily worn-out materials, the annual maintenance frequency is ≤ 2 times, and there is no need for frequent fuel replenishment or component replacement, which meets the cost reduction requirements of rental companies.
5.The hot-dip galvanizing process is 3 times thicker than that of competitors → The equipment lifespan is 2-3 years longer than that of competing products, and the long-term usage cost is lower.
6.Single device supports connection of up to 6 cameras → The system has strong scalability and can meet the security needs of multi-device collaboration.
Specifiction:
| Controller: | Victron 2*150/45A MPPT with remote battery monitoring |
| Mast: | Steel Q235,Square Telescopic type, hot-dip galvanized, 6 section 8.5 m, Electric winch ,60kg Load, 7or 9 meter, with guy wires |
| Charging Time: | 7.1 hours always with good sunshine theoretically (80% DOD) |
| Running Time: | fully charged batteries can support 110W device working 140 hours (80% DOD) |
| Solar Panel: | 5 × 450W, Dual facial, angle adjustable |
| GEL battery: | 19200Wh |
| generator: | Auto-Start Hybrid System with Pull-out Easy Operation Design and 3KW diesel genset |
| AC Charger: | installed charger with plug and socket |
| CCTV mounting box | : Rotatable, 5 sides for cameras/speaker +1 side with a door for rear maintenance |









